29 kwi 2015

Raport z działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2014 roku

0

W dniu dzisiejszym został opublikowany 32-stronicowy "Raport z działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2014 roku". Dokument podzielony został na kilka sekcji, dotyczących takich zagadnień jak: współpraca międzynarodowa, bezpieczeństwo wewnętrzne, kontrwywiad, zwalczanie terroryzmu, ochrona cyberprzestrzeni, ochrona bezpieczeństwa ekonomicznego, współpracy z uczelniami wyższymi itp. Można w nim przeczytać m.in. o tym, iż w wyniku działań operacyjno-rozpoznawczych realizowanych w 2014 r. kontrwywiad Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził utrzymywanie się wysokiego poziomu aktywności rosyjskich służb wywiadowczych na kierunku polskim. Przedsięwzięcia tych służb były uwarunkowane m.in. konfliktem na Ukrainie i zostały podporządkowane strategii propagandowej władz na Kremlu. Wspomniano także o aspektach "wojny informacyjnej" prowadzonej przez Federację Rosyjską, w tym kształtowaniu opinii publicznych za pośrednictwem Internetu (blogi, portale i serwisy informacyjne). Do tych celów wykorzystywane są osoby, które można przypisać do następujących grup:
  • działające na zlecenie i opłacane za wykonaną pracę, tj. zamieszczanie wpisów, komentarzy ukazujących odpowiednie osoby i wydarzenia w pozytywnym świetle wykorzystując do tego, wybrane i przywołane w odpowiednim kontekście zmodyfikowane fakty;
  • tzw. useful idiots, czyli osoby prowadzące profile na portalach społecznościowych, czy też blogi osobiste, na których zamieszczane są „pożądane” teksty, oraz inne osoby inspirowane do powielania dezinformacji.
„Pożądane” informacje i komentarze pisane są według podobnego szablonu, zwykle mają obszerną treść i są wysoko oceniane przez innych „użytkowników”. Wpisy w znacznym stopniu są kopią poprzednich, zamieszczanych na innych portalach często w niewielkim, sekundowym odstępie czasu.

W raporcie znajdziemy także zapis o działaniach operacyjnych zrealizowanych w 2014 r. przez ABW, gdzie ustaliła i zatrzymała ona pod zarzutem szpiegostwa obywatela RP narodowości rosyjskiej (posiada on równocześnie obywatelstwo FR), który jest podejrzewany o współpracę z wywiadem wojskowym Federacji Rosyjskiej - GRU - (pisaliśmy o tej sprawie m.in. tutaj). W październiku 2014 r. uznano również za persona non grata dwóch rosyjskich dyplomatów, którzy prowadzili działania niezgodne ze statusem dyplomatycznym.

Zwrócono także uwagę na działania na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa teleinformatycznego w cyberprzestrzeni RP. W tym kontekście zwrócono uwagę na masową kampanię cyberwywiadowczą – określaną kryptonimem „Energetic Bear” – skierowaną przeciw instytucjom, firmom, organizacjom i osobom powiązanym ze sferą energetyki. Kampania była wymierzona głównie w sprzęt teleinformatyczny zlokalizowany w Chinach, Japonii i na Ukrainie. Potwierdzono zainfekowanie wrogim oprogramowaniem kilka tysięcy komputerów na świecie. W efekcie działań ABW rozpoznane zostały mechanizmy, narzędzia, nieznane dotąd elementy infrastruktury napastników oraz ustalono dane identyfikujące część ofiar. Platformę N6, którą zbudował Zespół CERT Polska wykorzystuje się do gromadzenia, przetwarzania oraz przekazywania informacji o zdarzeniach naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne. Warto mieć na uwadze to, że Zespół CERT odnotował w 2014 roku 119 incydentów określonych jako inżynieria społeczna, co w porównaniu do roku ubiegłego stanowiło wzrost o 350% (w 2013 roku zarejestrowane zostały tylko 34 incydenty tego typu).

Wspomniano ponadto o dokumentacji dorobku polskich służb specjalnych, gdzie w 2014 r. kontynuowano projekty "Ludzie służb II RP" oraz "Historia mówiona służb po 1990 roku". Ten ostatni rozpoczęto w 2013 r. a w jego ramach prowadzane są wywiady z osobami, które brały bezpośredni udział w tworzeniu lub odegrały znaczącą rolę w cywilnych służbach specjalnych wolnej Polski. Do tej pory skompletowano ponad 170 godzin nagrań z 28 rozmówcami.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym Raportem ABW, dostępnym w formie PDF pod adresem:


Źródło:
www.abw.gov.pl

Czytaj więcej...

24 kwi 2015

Niemiecki wywiad BND pomagał NSA w inwigilowaniu europejskich firm i polityków

0

Burza i niemałe problemy w Bundesnachrichtendienst (w skrócie BND), niemieckiej Federalnej Służbie Wywiadowczej (Informacyjnej) - agencji utworzonej w Republice Federalnej Niemiec w 1956 roku, wywodzącej się z tzw. Organizacji Gehlena. W środę Der Spiegel poinformował o współpracy BND z amerykańską NSA w sprawie szpiegowania europejskich firm i polityków, proceder ten trwał co najmniej od 2008 roku. Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmeier poinformował o tym posłów z komisji ds. kontroli służb specjalnych. Na liście celów znajdował się m.in. koncern European Aeronautic Defence and Space Company (dawniej EADS, obecnie koncern Airbus Group, producent samolotów Airbus), producent helikopterów Eurocopter a także europejscy politycy, w tym niemieccy i francuscy. Sytuacja częściowo została odkryta już w 2013 roku, kiedy dokumenty opublikowane przez byłego współpracownika CIA z ramienia Booz Allen Hamilton Inc., Edwarda Snowdena były przyczyną wszczęcia wewnętrznego dochodzenia w BDN. Okazało się, że jego pracownicy analizowali dane poprzez około 2000 amerykańskich „wytycznych” takich jak adresy IP, adresy e-mail lub numery telefonów, które nie mieściły się w kategoriach dozwolonych w umowie antyterrorystycznej w sprawie współpracy wywiadowczej między USA i Niemcami a także naruszały interesy państwa. Członkowie parlamentarnej komisji śledczej NSA są przekonani, że istnieją okręgi w BND, które są "poza jakąkolwiek kontrolą" oraz, że Biuro Kanclerza miało problemy z nadzorowaniem niemieckiej służby wywiadowczej. Natomiast parlamentarna komisja śledcza Bundestagu badająca działalność NSA przesłuchała w czwartek sekretarza stanu w urzędzie kanclerskim, Klausa-Dietera Fritsche odpowiedzialnego za służby specjalne. Członkowie komisji zarzucili BND, że dopiero w marcu 2015 roku wywiad poinformował urząd kanclerski sprawujący nadzór nad służbami o wątpliwościach co do prowadzonej działalności. Przewodniczący komisji parlamentarnej Andre Hahn z partii Lewica powiedział, że nie można wykluczyć zdrady kraju przez BND. Opozycja domaga się konsekwencji personalnych. Wyniki opublikowania tej sytuacji są trudne do przewidzenia, ale wydaje się prawdopodobne, że Gerhard Schindler czyli obecny prezydent Bundesnachrichtendienst zostanie poproszony o rezygnację.

Specyficzna okładka Der Spiegel, numer 25/2014

Zadaniem Federalnej Służby Wywiadowczej jest m.in. pozyskiwanie i analiza informacji wywiadowczych uzyskanych drogą wywiadowczo-operacyjną, rozpoznawanie i przeciwdziałanie zagrożeniom dla suwerenności oraz interesów Republiki Federalnej Niemiec. Bundesnachrichtendienst działa w ponad 100 krajach, około 1500 funkcjonariuszy BND działa pod przykrywką attachatów wojskowych, handlowych lub jako zwykły personel niemieckich ambasad i konsulatów w różnych rejonach świata.

Dokument niejawny z 17.01.2013 r. odnoszący się do ww. działalności NSA i BND znajdziemy w formie PDF tutaj:
https://edwardsnowden.com/wp-content/uploads/2014/06/brieg.pdf

Źródło:
http://www.spiegel.de
pl.wikipedia.org

Czytaj więcej...

20 kwi 2015

Modernizacja laboratorium informatyki śledczej Służby Kontrwywiadu Wojskowego

0

W dniu dzisiejszym Służba Kontrwywiadu Wojskowego na swojej stronie Biuletynu Informacji Publicznej zamieściła ogłoszenie na zamówienie publiczne dotyczące modernizacji laboratorium informatyki śledczej, a jego przedmiotem jest dostawa sprzętu i oprogramowania, w tym także ich aktualizacje. Zamawiającym jest Biuro Łączności i Informatyki SKW, a ze Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia możemy dowiedzieć się m.in. jakich narzędzi używa i/lub będzie używać polska służba specjalna celem prowadzenia działań kontrwywiadowczych w dziedzinie teleinformatyki. 

Czytaj więcej...

18 kwi 2015

Amerykańska baza lotnicza Ramstein sercem programu sterowania dronami

0


Ramstein Air Base to największa amerykańska baza lotnicza w Europie, siedziba United States Air Forces in Europe (USAFE, Dowództwo Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie), jednocześnie jedna z największych instalacji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Położona jest koło miasta Ramstein-Miesenbach w zachodnich Niemczech.


Ściśle tajne materiały z 2012 roku opublikowane w dniu wczorajszym przez Intercept potwierdzają, że baza wojskowa USA w Ramstein w Niemczech służy jako technologiczne serce programu sterowania amerykańskimi dronami. Baza Ramstein jest miejscem stacji przekaźnikowej, która umożliwia satelitom komunikację z amerykańskimi samolotami bezzałogowymi w Jemenie, Somalii, Afganistanie i innych krajach docelowych. Niejawny pokaz slajdów z lipca 2012 roku, ze szczegółami opisuje architekturę techniczną (np. standardy łącz światłowodowych), wykorzystywaną do przeprowadzania ataków m.in. dronami Predator i Reaper. Według źródła Intercept, baza Ramstein posiada nieocenione znaczenie w ”wojnie dronów”:

Ramstein przenosi sygnał i kieruje dronami, ponadto zwraca obraz jaki dron w danej chwili rejestruje. Bez Ramstein drony nie mogą funkcjonować, a przynajmniej nie tak jak teraz

Creech Air Force Base w stanie Nevada jest kolejnym ważnym punktem, stamtąd zostają wysyłane polecenia do dronów poprzez transatlantyckie kable światłowodowe do Niemiec, gdzie Ramstein odbija sygnał do satelity, który łączy się z samolotami bezzałogowymi w krajach docelowych:


Ramstein usytuowany jest jako stacja przekaźnikowa łączności satelitarnej aby zminimalizować czas opóźnienia między poleceniami a manewrami dronów. Zbyt duże opóźnienia - które byłyby spowodowane dodatkowymi przekaźnikami satelitarnymi - uniemożliwiłyby wykonywanie szybkich manewrów. Dzięki temu obrazy z dronów mogą być dostarczone do USA w czasie zbliżonym do rzeczywistego. 

Przy okazji przypominamy o zbudowanej specjalnie dla samolotów bezzałogowych platformie "GILGAMESH", którą Intercept opisał po raz pierwszy w lutym 2014 r. i która wykorzystuje specjalne urządzenie znajduje się w dolnej części drona. Działa jak fałszywa stacja bazowa telefonii komórkowej, zmuszając indywidualne aparaty GSM dobranych osób by się z nią połączyły, aby ich lokalizacja mogła zostać dokładniej określona. Ponadto może „odkurzać” ogromne ilości danych z dowolnych routerów bezprzewodowych, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych, które są w zasięgu. Technologia ta wykorzystana została m.in. podczas tajnej operacji pod kryptonimem „VICTORYDANCE”, gdzie połączone siły NSA i CIA przez 6 miesięcy przeprowadziły 43 loty podczas których zebrały dane o sieciach bezprzewodowych w prawie każdym większym mieście w Jemenie. 


Powyżej przedstawiona w formie animacji budowa stalitarnej stacji przekaźnikowej w Ramstein
(opracowanie: Josh Begley)

Niejawny materiał w formie pliku PDF znajdziecie tutaj:

Źrodło:

Czytaj więcej...

14 kwi 2015

Naukowcy odkryli potężną rządową chińską platformę do hackowania

0

Nie jest tajemnicą, iż w Chinach cenzuruje się niemal… wszystko. Projekt Złota Tarcza to projekt cenzury i monitoringu ruchu sieci internetowej przechodzącego przez teren Chińskiej Republiki Ludowej, kierowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego tego kraju. Czasami, w nawiązaniu do Wielkiego Muru Chińskiego, nazywany jest Wielkim Firewallem Chińskim (Great Firewall). Projekt został zapoczątkowany w 1998 roku, a zaczął pracę w listopadzie 2003. Pierwsza część projektu przeszła pozytywnie przegląd 16 listopada 2006 r. w Pekinie. Według ministerstwa, jest to projekt mający na celu zbudowanie sieci komunikacyjnej i komputerowego systemu informacyjnego dla zwiększenia skuteczności i możliwości policji. Mamy więc aktywny Great Firewall, przyszedł czas na... Great Cannon!

Czytaj więcej...

13 kwi 2015

Początki powstawania Urzędu Ochrony Państwa i weryfikacje Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej

0

Jest grudzień 1989 roku. Społeczne Centrum Inicjatyw Ustawodawczych w Krakowie opracowało projekt ustaw mających rozdzielić Milicję Obywatelską od Służby Bezpieczeństwa, zlikwidować tę ostatnią i utworzyć nową służbę bezpieczeństwa państwa. Właśnie wtedy nazwa Urząd Ochrony Państwa pojawiła się po raz pierwszy. Nie mając innego wyjścia, a jednocześnie próbując ratować resztki tego, co jeszcze można było uratować, w MSW podjęto prace nad reformą resortu zakładającą przekształcenie MO w policję, SB zaś w UOP, przy czym według planów gen. Kiszczaka szefem tego ostatniego miał zostać dotychczasowy szef Służby Bezpieczeństwa MSW płk Jerzy Karpacz. Prace nad nową strukturą organizacyjną podjęto w lutym 1990 r, powstały wówczas następujące zespoły:
  • Centralny Zespół ds. organizacji i zakresu działania MSW pod kierownictwem podsekretarza stanu gen. bryg. Zbigniewa Pudysza;
  • Zespół ds. Organizacji Policji pod przewodnictwem komendanta głównego MO gen. dyw. Zenona Trzcińskiego;
  • Zespół ds. Organizacji UOP pod przewodnictwem I zastępcy ministra gen. dyw. Henryka Dankowskiego;
  • Zespół ds. Podziału Służby Zabezpieczenia Operacyjnego pod kierownictwem szefa tej służby gen. bryg. Stefana Stochaja;
  • Zespół ds. Podziału Służby Zabezpieczenia Materiałowego pod kierownictwem szefa tej służby gen. bryg. Stanisława Koniecznego;
  • Zespół ds. Podziału Departamentu Finansów pod przewodnictwem dyrektora tego departamentu płk. Jarosława Lewiaka.

Zespoły te do 16 lutego miały przedstawić propozycje dotyczące nowej struktury organizacyjnej oraz ustalić przedmiotowe zakresy działania. Premier Mazowiecki 7 marca mianował na stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego, senatora OKP, dotychczasowego redaktora „Tygodnika Powszechnego”, co miało symboliczny wymiar. Po długich dyskusjach sejm ostatecznie przyjął 6 kwietnia 1990 r. pakiet trzech ustaw: o policji, o urzędzie ministra spraw wewnętrznych oraz o UOP. Ta ostatnia w art. 129 zawierała zapis, że „z chwilą utworzenia Urzędu Ochrony Państwa Służba Bezpieczeństwa zostaje rozwiązana”. Ustawy weszły w życie 6 maja 1990 r., a 10 maja premier powołał na stanowisko szefa UOP Krzysztofa Kozłowskiego, którego zastępcą został Andrzej Milczanowski. Jednocześnie pierwszym szefem policji został Leszek Lamparski, dotychczasowy szef Służby Kadr i Szkolenia MSW, wcześniej komendant wojewódzki MO w Wałbrzychu. Doszło więc do paradoksalnej sytuacji – ministrem nadal pozostawał Czesław Kiszczak, wiceministrami byli wciąż gen. Henryk Dankowski i gen. bryg. Zbigniew Pudysz oraz Krzysztof Kozłowski organizujący jednocześnie nowe służby.  

Zarządzeniem nr 043/90 z 10 maja 1990 r. minister spraw wewnętrznych nakazał zaprzestanie działalności SB, z wyjątkiem operacji wywiadowczych i kontrwywiadowczych „mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa oraz działań wobec osób podejrzanych o szpiegostwo lub dokonanie zamachu terrorystycznego”. Również zadania realizowane przez Biuro Szyfrów miały pozostać niezmienione do czasu zorganizowania UOP. W praktyce do końca lipca funkcjonariusze SB przychodzili do pracy, ale nie mieli wyznaczonych zajęć i czekali na rozwój sytuacji. W niektórych województwach nowo mianowani komendanci wojewódzcy policji zaangażowali część z nich do pomocy w pionie paszportów, przeżywającym wówczas oblężenie, jednak zdecydowana większość odchodziła na emerytury lub czekała na weryfikację, której wymóg został zawarty w ustawie o UOP. W wykonaniu delegacji ustawowej Rada Ministrów 21 maja 1990 r. przyjęła uchwałę nr 69 „w sprawie trybu i warunków przyjmowania byłych funkcjonariuszy SB do służby w Urzędzie Ochrony Państwa i innych jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi spraw wewnętrznych oraz zatrudniania ich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych”. Uchwała powoływała Centralną Komisję Kwalifikacyjną, której przewodniczącym został Krzysztof Kozłowski, Komisję Kwalifikacyjną ds. Kadr Centralnych oraz wojewódzkie komisje kwalifikacyjne. Komisje kwalifikacyjne zostały powołane 10 lipca 1990 r. na mocy decyzji przewodniczącego CKK i działały do 18 września tego roku, kiedy prace zakończyła CKK, która pełniła funkcję odwoławczą. Przewodniczącymi komisji wojewódzkich zostały osoby cieszące się zaufaniem miejscowych środowisk solidarnościowych, a w ich składzie byli komendanci wojewódzcy policji jako przedstawiciele komendanta głównego policji, przedstawiciele szefa UOP (w części komisji funkcje te łączył komendant wojewódzki policji), przedstawiciele związku zawodowego funkcjonariuszy policji, posłowie i senatorowie OKP. Łącznie w postępowaniu kwalifikacyjnym udział wzięło około tysiąca posłów i ponad czterdziestu senatorów. 

Do 31 lipca, kiedy zakończyło się postępowanie przed komisjami wojewódzkimi, weryfikacji poddały się 14 034 osoby, spośród których komisje pozytywnie zaopiniowały 8658 (61,7 proc.). Z grupy zaopiniowanych negatywnie 5376 osób do CKK odwołało się 4771 (ok. 89 proc.), z nich CKK zaopiniowała pozytywnie 1781 (37,3 proc.), uchylając decyzje komisji wojewódzkich, wobec 2990 osób zaś podtrzymała negatywne decyzje tych komisji. W sumie spośród wszystkich osób, które poddały się weryfikacji, pozytywnie zaopiniowano 10 439, natomiast 3595 negatywnie. Przeprowadzonej jednocześnie weryfikacji w policji nie przeszło 3028 funkcjonariuszy. Zdecydowana większość tych, którzy weryfikację przeszli pozytywnie, z dniem 1 sierpnia 1990 r. została funkcjonariuszami UOP (ponad 5 tys. funkcjonariuszy) lub policji. 

Równolegle do przeprowadzanej weryfikacji następowały zmiany w kierownictwie MSW. 7 lipca 1990 r. ze stanowiska odszedł minister gen. broni Czesław Kiszczak, a jego następcą został Krzysztof Kozłowski. Dzień wcześniej zostali odwołani dwaj ostatni wiceministrowie ze „starego MSW”: gen. Henryk Dankowski, I zastępca ministra, oraz gen. bryg. Zbigniew Pudysz. Krzysztofa Kozłowskiego natomiast na stanowisku szefa UOP zastąpił Andrzej Milczanowski.

Źródło i opracowanie:
Instytut Pamięci Narodowej "Aparat bezpieczeństwa w Polsce. Kadra kierownicza, tom III, 1975–1990" Warszawa 2008
Wykres: opracowanie własne

Czytaj więcej...

11 kwi 2015

Ukraina odtajnia archiwalne akta z lat 1917-1991 dot. reżimu ZSRR

0

9 kwietnia 2015 roku Rada Najwyższa Ukrainy (ukraiński parlament) zatwierdziła rządowy projekt ustawy nr 2540 o otwarciu dostępu do archiwów represyjnych organów totalitarnego reżimu Związku Radzieckiego z lat 1917-1991. Materiały będą udostępniane nie tylko na prośby zainteresowanych obywateli, ale także poprzez ukraiński Instytutu Pamięci Narodowej jako systematyczne publikacje. W art. 7 ustawy nr 2540 jest napisane, że dostęp do informacji archiwalnej organów represyjnych może być zapewniony przez:


  • nośniki danych dot. przeglądu informacji archiwalnych lub jego kopii;
  • dostęp do cyfrowych kopii informacji archiwalnej;
  • publikacje informacji na oficjalnej stronie internetowej organizatora cyfrowych informacji archiwalnych i kopii zarchiwizowanych informacji;
  • odnośniki archiwalne, fragmenty dokumentów;
  • publikacje, wystawy i inne formy popularyzacji organów represyjnych.

Wykaz organów represyjnych, których archiwa zostaną odtajnione:


  1. Komitet Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR  (KGB)
  2. Główny Zarząd Wywiadowczy  (GRU)
  3. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (MGB)
  4. Cheka
  5. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ZSRR
  6. NKWD
  7. Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny (OGPU)
  8. Smiersz
  9. Sąd Najwyższy
  10. Sąd Kasacyjny
  11. Najwyższy Sąd Kasacyjny
  12. Ministerstwo Sprawiedliwości

Źródło:
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54651

Czytaj więcej...

Aktywność szpiegowska na terenie Polski na podstawie kilku przykładów ostatniej dekady

4

Początkiem lat 90 XX wieku działalność kontrwywiadowcza polskich służb potwierdzała wyjątkową aktywność służb rosyjskich. Jednym z jej przykładów jest ujawnienie w 1993 roku trzydziestoosobowej siatki wywiadowczej w Wojsku Polskim [1], oraz aresztowanie majora Służby Bezpieczeństwa Marka Zielińskiego, który dla Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) usiłował namawiać do współpracy swoich kolegów pracujących w Urzędzie Ochrony Państwa [2]. W latach 1981-1993 współpracował z wywiadem ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 r. Urząd Ochrony Państwa podczas wręczania materiałów szpiegowskich attaché wojskowemu ambasady Rosji. Zieliński został skazany na dziewięć lat więzienia. Po 2000 r. skazano również czterech byłych oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych ujętych w 1999 r. przez UOP, także za szpiegostwo na rzecz Rosji. Obecnie działalność szpiegowską obcych służb, w szczególności tych państw z byłego ZSRR, powiązać można z członkostwem Polski w NATO oraz Unii Europejskiej. Po mających miejsce w sąsiedniej Ukrainie wydarzeniach i trwającej tam obecnie sytuacji, działania tego rodzaju mogą się intensyfikować. W czasie ostatniej dekady miało miejsce upublicznienie kilku informacji o wykryciu i zatrzymaniu szpiegów działających na szkodę RP. Ostatni taki przypadek miał miejsce niecałe pół roku temu.

Czytaj więcej...

4 kwi 2015

Projekt CORONA - pierwszy satelita rozpoznawczy USA i pierwsze zdjęcie Ziemi pozyskane w celach wywiadowczych

0

Idea projektu CORONA została poruszona pod koniec 1957 roku. Celem tego programu było zapewnienie szerokiego spektrum obrazowania ZSRR w celu identyfikacji lokalizacji wyrzutni rakietowych, ich dyslokacji i wykrywania zakładów produkcyjnych. Od początku projekt oznaczony był klauzulą ŚCIŚLE TAJNE, a publicznie znany był tylko jako program "Discoverer" Sił Powietrznych USA. Dopiero w lutym 1995 roku za zgodą prezydenta Billa Clintona, projekt został ostatecznie odtajniony i udostępniony publicznie, wraz z dwoma innymi powiązanymi projektami: LYNARD oraz ARGON. Prezydent Dwight D. Eisenhower formalnie zatwierdził projekt CORONA w lutym 1958 roku. 

Czytaj więcej...

Raport o stanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni RP w 2014 roku

0

Zespół specjalistów z CERT.GOV.PL opublikował wczoraj "Raport o stanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni RP w 2014 roku". Raport publikowany jest w celu podnoszenia świadomości użytkowników o aktualnych zagrożeniach i podatnościach, a także skutkach ich ewentualnego wystąpienia dla systemów teleinformatycznych. Ujęte w Raporcie informacje, w tym dane statystyczne, mają dostarczyć wiedzy niezbędnej dla procesów planowania i wdrażania w instytucjach rozwiązań przyczyniających się do podwyższenia odporności jawnych systemów teleinformatycznych.

Rok 2014 pod względem liczby otrzymanych zgłoszeń oraz obsłużonych incydentów kolejny raz okazał się dla Zespołu CERT.GOV.PL rekordowy w stosunku do lat poprzednich. Wzrost liczby zgłoszeń nastąpił w drugim kwartale 2014 roku i spowodowany był głównie m.in. upublicznieniem informacji o poważnym zagrożeniu w zabezpieczeniach bibliotek OpenSSL, tzw. Heartbleed. W sumie, zarejestrowanych zostało aż 12017 zgłoszeń, z których 7498 zakwalifikowano, jako incydenty. Poniższy wykres obrazuje ilość zarejestrowanych zgłoszeń oraz obsłużonych przez Zespół CERT.GOV.PL incydentów teleinformatycznych w poszczególnych kwartałach 2014 roku:


Kolejny ciekawy wykres:
W raporcie znajdziemy także opisy kilku kampanii cyberszpiegowskich, m.in. Sandworm czy Energetic Bear. Przeczytamy też o próbach ataku poprzez wiadomości email, które zawierały fałszywą aktualizację do BeSTi@ (systemu zarządzania budżetem jednostek Samorządu Terytorialnego) a także o fałszywych wiadomościach podszywających się pod ZUS i Pocztę Polską. Opisane zostały również zalecenia dla instytucji, w tym te dotyczące podnoszenia zdolności odpierania ataków DDoS.

Zespołowi specjalistów z CERT.GOV.PL dziękujemy za kolejny rok ciężkiej pracy oraz życzymy samych sukcesów w walce i wykrywaniem zagrożeń w roku bieżącym.

Pełny raport w formie PDF dostępny na stronie CERT:

Źródło:
www.cert.gov.pl

Czytaj więcej...

 
Do korespondencji zalecamy nasz klucz PGP.
Design by ThemeShift